نقد و بررسی دوربین فیلم برداری Sony 4K Handycam FDR-AX100E - گروه هنری تصویربرداران و عکاسان شادمان - اتلیه اصفهان
نقد و بررسی دوربین فیلم برداری  Sony 4K Handycam FDR-AX100E

شرکت سونی در آغاز سال جدید میلادی از دوربین فیلمبرداری جدیدSony 4K Handycam FDR-AX100 رونمایی کرد. این دوربین هندی کم کوچک که به عنوان کوچکترین و سبکترین دوربین فیلمبرداری 4K دنیا ساخته شده است این امکان را برای کاربران و فیلمبرداران فراهم می کند فیلم هایی با رزلوشن خیره کننده Ultra HD با رزلوشنی 4 برابر فیلم های فول HD1080p بگیرند و با داشتن یک بدنه کوچک و سبک امکان فیلمبرداری با یک دست را فراهم می کند. دوربین فیلمبرداری سونی Sony FDR-AX100Eکه با فرمت XAVC S ضبط می کند مجهز به یک سنسور تصویر CMOS پشت روشن از نوع 1 اینچ، یک پردازشگر تصویر BIONZ X جدید، یک لنز با زوم اپتیکال 12X مجهز به سیستم لرزه گیر Optical Steady Shotبا دامنه کانونی معادل 29-348mm و کنترل های دستی ای به سبک دوربین های فیلمبرداری حرفه ای به همراه حلقه تنظیم، پیچ تنظیم و فیلترهای ND یا تراکم خنثی داخلی است. دوربین فیلمبرداری سونی Sony 4K Handycam FDR-AX100E دارای حالت فیملبداری Dual Video Recording است که این امکان را برای شما فراهم می کند بتوانید با این دوربین کوچک بطور همزمان با یکی از دو فرمت AVCHD یا XAVCS فیلم های بسیار باکیفیت بگیرید و برای آپلود کردن فیلم های خود در سایت های شبکه های اجتماعی از فیلم خود یک نسخه با فرمت MP4 در اختیار داشته باشید. برای استفاده کامل از این ویژگی دوربین فیلمبرداری سونی FDR-AX100E این دوربین مجهز به سیستم Wi-Fi داخلی با قابلیت اتصال NFCیا اتصال میدان نزدیک است که این امکان را برای شما فراهم می کند فیلم ها و عکس های فوق العاده باکیفیت خود که با دوربین فیلمبرداری سونی FDR-AX100E گرفته اید را به راحتی با نزدیک کردن یا چسباندن تلفن هوشمند یا تبلت خود به دوربنین آنها را به صورت بی سیم به این وسایل منتقل کنید. دوربین فیلمبرداری Sony 4K Handycam FDR-AX100E از ماه می سال 2014 میلادی (اواسط بهار سال آینده) در اروپا وارد بازار می شود.

دوربین فیلمبرداری Sony 4KHandycam FDR-AX100E؛ اولین دوربین هندی کم 4K دنیا با بدنه ای سایر دوربین های فیلمبرداری 4K

شرکت سونی در ابتدای جدید میلادی از محصول جدیدی از دوربین های فیلمبرداری هندی کم خود رونمایی کرد که این محصول جدید با ارائه ویژگی های منحصربفردی گوی سبقت را از سایر رقبا در بین دوربین های فیلمبرداری 4K ربوده است. در حال حاضر رقابت شدیدی دربین تولید کنندگان دوربین های عکاسی و فیلمبرداری بزرگ دنیا بر سر تولید محصولات جدیدی با قابلیت فیلمبرداری با رزلوشن خیره کننده 4K در حال شکل گیری است و دوربین فیلمبرداری سونی FDR-AX100 نیز بنا به ادعای شرکت سونی کوچکترین و سبکترین دوربین فیملبرداری دنیا با قابلیت ضبط فیلم های 4K است. لازم به ذکر است منظور از رزلوشن 4K رزلوشنی برابر با 3840 x 2160 پیکسل است که این میزان چهار برابر رزلوشنی است که حالت فیلمبرداری فول HD1080p تولید می کند. شرکت سونی با تولید دوربین فیلمبرداری سونی FDR-AX100E دوربین هندی کم جدید و کوچکی را ارائه کرده است که اندازه آن تقریباً سایر دوربین های فیلمبرداری 4K است و در کنار داشتن این ویژگی خیره کننده از فن آوری ها و مشخصات متعدد بسیار پیشرفته ای برخوردار است؛ که برخی از آنها عبارتند از :

• قابلیت گرفتن فیلم های 4K در دوربینی با بدنه کوچک که امکان فیلمبرداری با یک دست را فراهم می کند

• سنسور تصویر Exmor R CMOS پشت روشن از نوع یک اینچ که حتی در شرایط نور کم نیز قادر به ارائه کیفیت تصویر خیره کننده 4K است

• پردازشگر BIONZ X جدید

• لنز Zeiss Vario-Sonnar T با زاویه واید 29mm، زوم اپتیکال 12x و سیستم لرزه گیرOptical Steady Shot

• کنترل حرفه ای با حلقه کنترل دستی، پیچ تنظیم دستی و فیلترهای ND داخلی

• سیستم Wi-Fi داخلی با قابلیت اتصال NFC برای انتقال فیلم ها و عکس ها به یک تلفن هوشمند و کنترل دوربین از راه دور به وسیله آن

دوربین فیلمبرداری سونی Sony 4K Handycam FDR-AX100E برای افرادی که دوست دارند از لحظه ها و خاطرات ویژه خود فیلم های بسیار باکیفیتی گرفته و از تماشای آنها در تلویزیون 4KBRAVIA خود با بالاترین رزلوشن ممکن لذت ببرند، دوربین ایده آلی است. دوربین فیلمبرداری جدید Sony FDR-AX100E دارای بدنه ای است که نسبت به دوربین فیلمبرداری هندی کم FDR-AX100E با قابلیت ضبط فیلم های 4K تقریباً 75% کوچکتر و 66% سبکتر است و همزمان با فراهم کردن امکان گرفتن فیلم با یک دست به اندازه کافی بزرگ است که بهترین و پیشرفته ترین فن آوری های شرکت Sony را در خود جای دهد. دوربین فیلمبرداری سونی FDR-AX100 اولین دوربین هندی کم 4K است که مجهز به یک سنسور تصویر Exmor R CMOS پشت روشن بزرگ از نوع یک اینچ است. این سنسور جدید که بسیار بزرگ تر از سنسورهای بکار رفته در دوربین های فیلمبرداری غیر حرفه ای معمولی است قادر به گرفتن فیلم های فوق العاده باکیفیت4K Ultra HD (رزلوشن3840 x 2160 پیکسل) با جزئیاتی چهار برابر فیلم های فول HD است و از سوی دیگر امکان تار کردن پس زمینه تصویر و ایجاد افکت باخ بسیار زیبایی را نیز فراهم می کند.

این سنسور 4K در دوربین فیلمبرداری سونی FDR-AX100 با یک پردازشگر فوق العاده قوی BIONZ X ترکیب شده است که برای تولید فیلم های فوق العاده شفاف و زنده که از هر زمان دیگری به واقعیت نزدیک تر است از فن آوری کاهش نویز منحصر به ناحیه استفاده می کند. این ویژگی به همراه ویژگی هایی نظیر CinemaTone Gamma/Color و حالت ضبط پیوسته با سرعت 25p ظاهر بسیار گرم و غنی ای در تصویر ایجاد می کنند. دوربین فیلمبرداری سونی FDR-AX100 مجهز به یک لنز Zeiss Vario-Sonnar T جدید با زوم اپتیکال 12X و دامنه کانونی معادل 29-348mm است که برای فیلمبرداری 4K به دقت طراحی و تنظیم شده است. این لنز جدید با داشتن 17 جزء اپتیکال در 11 گروه که متشکل از اجزاء AA یا غیر کروی پیشرفته و ED (با ضریب پراکندگی نور بسیار پایین) است در سرتا سر فریم کیفیت تصویر فوق العاده ای ایجاد می کند. این لنز Zeiss جدید که انطباق کاملی با سنسور و پردازشگر تصویر دوربین فیلمبرداری FDR-AX100 دارد با داشتن یک دیافراگم 7 تیغه ای این امکان را برای کاربران فراهم می کند با دوربین فیلمبرداری سونی FDR-AX100 بتوانند درست مثل یک دوربین فیلمبرداری حرفه ای افکت های باخ (تار کردن پس زمینه با خارج کردن آن از فوکوس) بسیار زیبایی را در تصاویر خود ایجاد کنند و از سوی دیگر سیستم لرزه گیر Optical Steady Shot بکار رفته در این لنز باعث می شود تصاویر گرفته شده با دوربین فیلمبرداری سونی Sony 4K Handycam AX100 حتی به هنگام فیلمبرداری بر روی دست نیز بسیار نرم و با ثبات باشند.

یکی دیگر از ویژگی های دوربین فیلمبرداری جدید Sony 4KHandycam FDR-AX100E که برای اولین بار است که در یک دوربین هندی کم کوچک4Kاستفاده شده است، ویژگی و قابلیت ضبط Dual Video Recording این دوربین فیلمبرداری جدید است. در این حالت فیلمبرداری دوربین سونی AX100E قادر است از سوژه فیلمبرداری بطور همزمان با دو فرمت مختلف دو نسخه جداگانه فیلم بگیرد. نسخه اول یک فیلم با رزلوشن و کیفیت بالاست که با یکی از دو فرمت XAVCS (با رزلوشن 4K و با سرعت 60 فریم در ثانیه یا رزلوشن فول HD با سرعت 50 فریم در ثانیه) یا فرمت AVCHD (کیفیت فول HD) گرفته می شود. نسخه دوم یک فیلم با کیفیت پایین تر برای آپلود کردن در شبکه های اجتماعی با فرمت MP4 (با کیفیت HD) است. کاربران می توانند پس از گرفتن این فیلم با فرمت MP4 به راحتی با چسباندن یا نزدیک کردن تلفن هوشمند یا تبلت مجهز به قابلیت اتصال NFC خود به دوربین فیلمبرداری جدید Sony 4K Handycam FDR-AX100E آن را برای به اشتراک گذاشتن سریع با سهولت هر چه بیشتر به وسیله هوشمند خود منتقل کنند.

دوربین فیلمبرداری سونی FDR-AX100 برای ارسال فیلم های و عکس های گرفته شده با دوربین و تماشای آنها بر روی یک تلویزیون 4K دارای یک خروجی HDMI است که کابل آن نیز به همراه دوربین عرضه می شود. حتی اگر یک تلویزیون 4K نداشته باشید، می توانید فیلم ها و عکس های خود را با کیفیت فول HD تماشا کنید. در این حالت دوربین فیلمبرداری سونی AX100 بطور خودکار فیلم ها و عکس های 4K را در داخل دوربین به فیلم ها و عکس های 2K (فول HD) تبدیل می کند.

Sony-4K-Handycam-FDR-AX100E

از سایر ویژگی های برجسته دوربین فیلمبرداری سونی FDR-AX100 می توان به چشمی الکترونیکیOLED روشن و کنتراست بالای این دوربین از نوع Tru-Finder با زاویه دید گسترده، سه فیلتر ND یا تراکم خنثی برای تنظیم میزان نور ورودی به دوربین، ویژگی جدیدMy Voice Cancelling برای کاهش فرکانس های صوتی ورودی به دوربین از پشت آن برای شارپ نگه داشتن صدای سوژه و حلقه کنترل لنز با قابلیت کاربرد سفارشی اشاره کرد، که می توان به وسیله آن فوکوس، زوم یا نوردهی دوربین فیلمبرداری سونی FDR-AX100E را به دقت به صورت دستی تنظیم کرد.

چنانچه اشاره شد، دوربین فیلمبرداری سونی FDR-AX100 دارای سیستم Wi-Fi با قابلیت NFC یا اتصال نزدیک است. سیستم Wi-Fi داخلی در دوربین فیلمبرداری سه کاربرد اصلی دارد. از این سیستم می توان با دانلود کردن نرم افزار رایگان PlayMemories Mobile برای وسایل iOS یا اندروید برای انتقال فیلم ها و عکس های گرفته شده با دوربین به یک تلفن هوشمند یا تبلت مجهز به سیستم Wi-Fi به صورت بی سیم استفاده کرد. کاربرد دیگر این سیستم این است که با استفاده از آن و با چسباندن یک وسیله موبایل دارای قابلیت NFC به دوربین فیلمبرداری 4K Handycam FDR-AX100 ویژگی Smart Remote Control یا کنترل از راه دور هوشمند دوربین نیز فعال می شود و این امکان را فراهم می کند بتوان شروع یا توقف فیلمبرداری را با یک وسیله موبایل از راه دور کنترل کرد. این ویژگی برای هنگامی که بخواهید خود نیز در فیلم های گروهی ای که می گیرید شرکت داشته باشید، بسیار مناسب است. سومین کاربرد سیستم Wi-Fi دوربین فیلمبرداری سونی Handycam FDR-AX100E این است که با استفاده از آن می توانید فیلم های ذخیره شده در دوربین را بصورت بی سیم بر روی یک تلویزیون شبکه شده استفاده کنید. البته برای این کار به یک تلویزیون سازگار با رندرکننده DLNA و Access Point یا نقطه دسترسی نیاز است و با فرمت XAVCS سازگار نیست.

2 Likes
تعداد بازدید : 3497

ارسال نظر

لطفا نام خود را وارد کنید لطفا ایمیل آدرس معتبر وارد کنید لطفا متن پیام را وارد کنید